Gwiazdy filmu w Warszawie! Festiwal trwa do 26 lutego
Gwiazdy na czterech kołach – auta, które każdy zna z filmów, można oglądać na Wystawie Castrol Ikony Motoryzacji na PGE Narodowym. Poświęcono im specjalną aleję, która stanowi hołd dla roli aut w popkulturze.
W sercu Wystawy Castrol Ikony Motoryzacji w Warszawie znajduje się unikalna atrakcja – Aleja Gwiazd Filmu. Jej celem jest uświetnienie motoryzacyjnych bohaterów kina, zarówno samochodowego, jak "Szybcy i wściekli", jak i klasyków pokroju "Powrót do przyszłości" lub polski "Poranek Kojota". Ta niezwykła strefa to doskonała okazja, aby zobaczyć na żywo samochody, które na stałe wpisały się w historię filmu i popkultury. Auta, które stały się nieodłącznym elementem opowieści, często wręcz grając główną rolę. Niezaprzeczalnie zasłużyły na miano ikon motoryzacji i zainteresują nie tylko miłośników czterech kółek.
Marzenia z filmów
Oglądaliście film "Włoska robota"? Oryginał z 1969 roku. Jeśli tak, na pewno pamiętacie Mini Coopery, które ze względu na spryt i dynamikę, złodzieje wybrali do ucieczki z łupem. Czerwony egzemplarz brytyjskiej ikony to najmniejszy z eksponatów Alei Gwiazd Filmu. Podobnym podróżował również Jaś Fasola.
Dużo uwagi poświęcono amerykańskim klasykom. Jest tu DMC DeLorean, którym Marty McFly podróżował w czasie. To jedna z najlepszych replik filmowego wehikułu na świecie, odtworzona z niesamowitą dbałością o szczegóły. Synonimem lat 80. jest również KITT, czyli Pontiac Trans Am z serialu "Nieustraszony", który do spółki z Davidem Hasselhoffem, dbał o sprawiedliwość dzięki sztucznej inteligencji. Pozostając w amerykańskich klimatach, kto nie marzył o posiadaniu Mustanga Shelby GT500 "Eleanor", którego Nicholas Cage musiał ukraść w filmie "60 sekund"? Na Wystawie to marzenie jest na wyciągnięcie ręki.
Podobne fascynacje budzi seria filmów "Szybcy i Wściekli". Na PGE Narodowym spotkamy reprezentantów dwóch części – Mitsubishi Lancer i Eclipse z "Za szybcy za wściekli" oraz Lancera i Nissana S15 z kultowego "Tokyo Drift". Legendarne, japońskie maszyny grały główne role w tych klasykach motoryzacyjnego kina. Magia pierwszych części osadzonych w realiach ulicznych wyścigów wspomogła rozwój subkultury tuningu! Kto marzy o przejażdżce, niedaleko Alei Gwiazd Filmu stoją profesjonalne symulatory jazdy.
Opel Vectra i Peugeot 406 jako ikony?
Tak, jeśli to auta jak z francuskiej komedii "TAXI" rozgrywającej się w Marsylii. Za to w "Poranku Kojota" Olafa Lubaszenki pojawił się Opel Vectra ze słynną rejestracją WF JOKER, którym jeździł Brylant grany przez Michała Milowicza. Na poprzednich dwóch edycjach można było spotkać oryginalną Toyotę Celica chłopaka z miasta, czyli Jarosława Psikuty z filmu "Chłopaki nie płaczą". Większość ekspozycji zmienia się co rok, a "Aleja Gwiazd Filmu" na stałe zagościła na mapie Wystawy Castrol Ikony Motoryzacji.
Podtytuł:
Hołd dla Kultury Motoryzacyjnej
Dzięki tej Wystawie, fani motoryzacji, kina i popkultury mogą na chwilę przenieść się do świata aut marzeń. Każde z tych aut to nie tylko maszyna – to kawałek historii, który na zawsze pozostanie w sercach fanów. 100 pojazdów wartych okrągłe 100 milionów złotych to obietnica, że poziom eksponatów robi wrażenie i nikt nie wyjdzie zawiedziony. Castrol Ikony Motoryzacji zapraszają do 26 lutego 2025 na PGE Narodowy w Warszawie.
Tekst: Bartłomiej Woldan